SSB-1000BL micro electromechanical liquid servo universal testing machine
    About Hebei Cloud
  • Home
  • ProductSSB-1000BL micro electromechanical liquid servo universal testing machine
Specifications
Maximum test force: 1000KN;
Accuracy level: level 1;
Relative error of indication: ±1%;
Effective measurement range: 1%-100%F·S (full scale is not divided);
Deformation measurement range: 1%-100%F·S;
Relative error of deformation indication: ±1%;
Relative error of displacement indication: ±1%;
Displacement measurement resolution: 0.001mm;
Relative error of stress rate control: ±2%;
Displacement rate control relative error: ±1%;
Strain rate control adjustment range: 0.00025/s-0.0025/s;
Strain rate control relative error: ± 2%;
Force, deformation, displacement control range: 0.3%-100%F·S;
Relative error of force, deformation and displacement control: ≦1%;
Middle beam lifting speed: 320 mm/min;
Maximum spacing of compression surfaces: 600 mm;
Maximum stretching distance: 700 mm;
Effective distance between two columns: 455mm;
Piston stroke: 200 mm;
Maximum speed of piston movement: 100 mm/min;
Round sample clamping diameter: Φ14 mm -Φ45 mm;
Flat specimen clamping thickness: 0 mm -40 mm;
Maximum distance of bending test fulcrum: 300 mm;
Upper and lower platen size: Φ225 mm;
Mainframe dimensions: 900 mm × 700 mm × 2300 mm;
Oil source cabinet size: 800 mm × 600 mm × 1600 mm;
Machine power: 2.2kW (1.5kW for oil pump motor and 0.4kW for lift motor);