SSB-2000BH micro electromechanical liquid servo pressure testing machine
    About Hebei Cloud
  • Home
  • ProductSSB-2000BH micro electromechanical liquid servo pressure testing machine
Specifications
Maximum test force: 2000kN;
Test machine level: level 1;
Relative error of test force indication: within ±1%;
Test force measurement range: 1%-100% FS (full scale is not divided);
Host structure: four-column frame type;
Compression space: 360mm;
Piston stroke: 200mm;
Piston displacement speed: 0-60mm/min;
Test force loading speed: 0.02%-2%FS/s;
Platen size: Φ300mm;
Effective distance between columns: 400 × 320mm;
Main frame dimensions: 640 × 560 × 1500 mm;
Control cabinet dimensions: 700 × 540 × 1500mm;
Machine power: 2.0kW (oil pump motor 1.5kW);