SSB-2000BY electro-hydraulic pressure testing machine
    About Hebei Cloud
  • Home
  • ProductSSB-2000BY electro-hydraulic pressure testing machine
Specifications
Maximum test force: 2000kN;
Test machine level: level 1;
Relative error of test force indication: within ±1%;
Host structure: four-column frame type;
Compression space: 360mm;
Piston stroke: 200mm;
Piston displacement speed: 0-60mm/min;
Platen size: Φ300mm;
Effective distance between columns: 400mm;
Main frame dimensions: 640 × 560 × 1500 mm;
Control cabinet dimensions: 600 × 540 × 1370mm;
Machine power: 1.8kW (oil pump motor 1.5kW);