SSB-3000BDY electro-hydraulic pressure testing machine
    About Hebei Cloud
  • Home
  • ProductSSB-3000BDY electro-hydraulic pressure testing machine
Specifications
Maximum test force: 3000kN;
Test machine level: level 1;
Relative error of test force indication: within ±1%;
Mainframe structure: double screw electric adjustment;
Compressed space: 650mm;
Piston stroke: 200mm;
Platen size: Φ300mm;
Effective distance between columns: 540mm;
Main frame dimensions: 960 × 740 × 2080 mm;
Control cabinet dimensions: 600 × 540 × 1370mm;
Machine power: 3.0kW (oil pump motor 2.2kW);