SSB-1000BE microcomputer display universal material testing machine (steel wire)
    About Hebei Cloud
  • Home
  • ProductSSB-1000BE microcomputer display universal material testing machine (steel wire)
Specifications
Maximum test force: 1000KN;
Accuracy level: level 1;
Middle beam lifting speed: 320 mm/min;
Maximum spacing of compression surfaces: 900 mm;
Maximum stretching distance: 900 mm;
Effective distance between two columns: 455mm;
Piston stroke: 200 mm;
Maximum speed of piston movement: 100 mm/min;
Round sample clamping diameter: Φ14 mm -Φ45 mm;
Flat specimen clamping thickness: 0 mm -40 mm;
Maximum distance of bending test fulcrum: 300 mm;
Upper and lower platen size: Φ225 mm;
Mainframe dimensions: 900 mm × 700 mm × 2700 mm;
Oil source cabinet size: 800 mm × 600 mm × 1600 mm;
Machine power: 2.2kW (1.5kW for oil pump motor and 0.4kW for lift motor);
Oil source cabinet weight: 300 kg;
Host weight: about 2800 kg;
The testing machine is a six-column, double-space structure. The stretching space between the upper beam and the lower beam is a compression space. The compression space between the lower beam and the test bench is compressed. The test space is driven by the sprocket and the screw to move the lower beam up and down automatically. Adjustment. The upper and lower beams are equipped with hydraulically controlled clamping jaws. The standard models are equipped with V-shaped and flat jaws for clamping cylindrical specimens and flat specimens for tensile testing, and for steel stranding clamps for Φ8. Tensile test of ~Φ18mm steel strand; the lower end of the lower beam of the standard model is equipped with an upper pressing plate, and the lower pressing plate with a spherical structure is arranged on the test stand, which can directly perform the compression test.