SSB-300WE universal material testing machine
    About Hebei Cloud
  • Home
  • ProductSSB-300WE universal material testing machine
Specifications
Maximum test force: 300KN;
Accuracy level: level 1;
Middle beam lifting speed: 320 mm/min;
Maximum spacing of compression surfaces: 600 mm;
Maximum stretching distance: 700 mm;
Effective distance between two columns: 380mm;
Piston stroke: 200 mm;
Maximum speed of piston movement: 120 mm/min;
Round specimen clamping diameter: Φ10 mm –Φ32mm;
Flat specimen clamping thickness: 0 mm -20 mm;
Maximum distance of bending test fulcrum: 300 mm;
Upper and lower platen size: Φ150mm;
Main frame dimensions: 800 mm × 620 mm × 1870 mm;
Oil source cabinet size: 550 mm × 500 mm × 1200 mm;
Machine power: 1.8 kW (1.1kW for oil pump motor, 0.4kW for lifting motor);